MS v hokeji 2022
MS v hokeji 2022

Cestou necestou

Vhodné pre všetkých HD
Cestou necestou je gastronomický cestopis, v ktorom navštívime zaujímavých Slovákov dlhodobo žijúcich v zahraničí a ich očami si predstavíme nové i dobre známe lokality a s nimi spojené miestne tradície.
Vyberieme na juh Vietnamu, presnejšie do najväčšieho a najľudnatejšieho mesta. Hočiminovo mesto, tiež známe ako Saigon, leží neďaleko delty rieky Mekong, ktorú miestni volajú rieka deviatich drakov. V meste žije viac ako osem miliónov ľudí, čoho najväčšie percento tvoria Vietnamci. Mesto povodne osídlili Kméri z Kambodže. V devätnástom storočí sem prišli Francúzi, ktorých neskôr vystriedali Američania. Práve Američania sa neslávne zapísali do histórie vojnou, ktorá v regióne trvala dvadsať rokov. Saigon bol miestom amerického velenia, ktoré podporovalo kapitalistický južný Vietnam. Vojna si vyžiadala množstvo životov a komunistický sever napokon porazil Američanov svojou húževnatosťou a partizánskou vojnou v roku 1975. Po vojne premenovali Saigon na Hočiminovo mesto podľa severovietnamského diktátora, ktorý viedol vojská proti juhu. Dnes je našťastie po vojne a mesto je plné života. Z historického centra sa mnoho zachovalo a môžeme tu nájsť napríklad zmenšenú katedrálu Notre-Dame, či poštu slávneho architekta Gustáva Eiffela. Saigon je plný rušných ulíc, historických pamiatok, ale i modernej architektúry. Krása a rozmanitosť tohto miesta očarila aj Slováka Petra.
Cestou necestou je gastronomický cestopis, v ktorom navštívime zaujímavých Slovákov dlhodobo žijúcich v zahraničí a ich očami si predstavíme nové i dobre známe lokality a s nimi spojené miestne tradície. Kľúčom k spoznávaniu rozdielnych kultúr bude miestna gastronómia vo všetkých formách od luxusných reštaurácii až po farmy. Rozdielne profesie a životný štýl našich sprievodcov vytvoria odlišné atmosféry i rytmus každej epizódy. Www.facebook.com/cestounecestouRTVS