Peter Sagan

Životopis

Slovenský cyklistický fenomén Peter Sagan pôsobí na vrcholnej scéne už viac ako trinásť rokov.

Peter Sagan sa narodil 26. januára 1990 v Žiline a má 33 rokov. Otec Ľubomír a matka Helena ho vychovávali spolu s ďalšími dvoma synmi a dcérou v žilinskej štvrti Bôrik. Aktuálne žije Peter Sagan v Monaku.

Už ako dieťa patril medzi výnimočných cyklistov. Jeho talent sa prvýkrát prejavil, keď ako sedemročný vyhral žilinské cyklistické preteky.

O dva roky už pôsobil v Cyklistickom spolku, kde ho viedli tréneri Milan Novosad a Peter Zánický. Chuť víťaziť podporoval poctivým tréningom a pevnou vôľou. Peter Sagan sa však na začiatku kariéry viac zameriaval na horskú cyklistiku a cyklokros.

Peter Sagan na Tour de France 2012

V rámci horskej cyklistiky začal zbierať aj medaily, keď na ME juniorov v roku 2008 získal hneď zlatú. Nasledujúci ročník bol pre Petra Sagana premiérovým medzi seniormi. Sám však stále nevedel, či sa bude naplno venovať iba cestnej cyklistike.

Zlom nastal po podpise zmluvy s tímom Liquigas v novembri 2009. Nasledujúci rok sa rodák zo Žiliny prvýkrát predstavil medzi profesionálmi na Tour Down Under v Austrálii.

Krátko na to prišlo aj premiérové etapové víťazstvo v rámci World Tour. A to na prestížnych pretekoch Paríž – Nice.

Profesionálne tímy

 • (2009 – 2010) Liquigas-Doimo
 • (2010 – 2012) Liquigas-Cannondale
 • (2013 – 2014) Cannondale
 • (2015 – 2016) Tinkoff-Saxo/Tinkoff
 • (2017 – 2021) Bora-Hansgrohe
 • (2022 – súčasnosť) Team TotalEnergies

Peter Sagan na Tour de France

Bolo jasné, že Peter Sagan má namierené ovládnuť cyklistický svet. V roku 2012 sa tak aj stalo, keď pri svojej premiére na Tour de France vyhral bodovaciu súťaž pre najlepšieho šprintéra.

K tomuto triumfu pridal aj tri etapové víťazstvá vrátane jednej kopcovitej, za čo si vyslúžil prezývku Tourminator.

V nasledujúcich rokoch (2013 až 2016) Peter Sagan na Tour de France v bodovacej súťaži dominoval. V roku 2017 mohol vyrovnať rekord Erika Zabela v počte zisku šiestich zelených dresov.

Po 4. etape ho však diskvalifikovali. Dôvodom bol kontakt v cieľovej rovinke s Markom Cavendishom. UCI (Medzinárodná cyklistická únia) následne na konci roka uznala, že incident bol nezavinený.


Peter Sagan a zelený dres

Peter Sagan v peter-sagan-v-zelenom-drese

V rokoch 2018 a 2019 nemal Peter Sagan opäť v bodovacej súťaži konkurenciu, pričom sa so siedmymi zelenými dresmi odpútal od historického rekordu Starej dámy spomínaného Erika Zabela.

Slovenský cyklista prvýkrát nevyhral zelený dres na Tour de France 2020. V roku 2021 odstúpil pred štartom 12. etapy pre zranenie kolena. Na Tour de France 2022 skončil Peter Sagan v celkovom poradí na 116. priečke.

Tour de France 2023 (1.7. – 23.7.) bude pre Sagana poslednou v kariére. Slovenský fenomenálny cyklista totiž po nabitom programe v roku 2023 ukončí profesionálnu kariéru.


Peter Sagan a úspechy

 • 3x majster sveta (2015, 2016, 2017)
 • víťaz klasík Okolo Flámska 2016, Paríž – Roubaix 2018
 • 7-násobný víťaz bodovacej súťaže na Tour de France
 • 12 etapových víťazstiev na Tour de France
 • 8-násobný majster Slovenska
 • víťaz 2 etáp na Giro´d Italia
 • víťaz 4 etáp na španielskej Vuelte
 • trojnásobný víťaz ankety Športovec roka
Peter Sagan oslavuje zelený dres na Tour de France

Na konci Tour de France 2022 si bodkovaný dres obliekol za prvé miesto vo vrchárskej súťaži absolútny víťaz pretekov Jonas Vingegaard. Na druhom mieste sa umiestnil jazdec tímu Cofidis Simon Geschke a na treťom Giulio Ciccone z tímu Trek-Sagefredo.

Súťaž do 25 rokov zase ovládol Slovinec Tadej Pogačar pred Tomom Pidcockom (INEOS Grenadiers) a Brandonom McNultym ( UAE Team Emirates).


Peter Sagan na Giro´d Italia

V roku 2020 sa ešte pred Tour de France premiérovo predstavil na druhých najslávnejších pretekoch Giro´d Italia. Hoci aj tam patril medzi veľkých favoritov na zisk cyklámenového dresu pre najrýchlejšieho pretekára, nepodarilo sa mu to.

Triumf medzi špurtérmi z Giro´d Italia napokon zaznamenal až v nasledujúcom ročníku.

Trojnásobný majster sveta

Peter Sagan vytvoril nový rekord aj na majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike. V rokoch 2015 – 2017 triumfoval na troch svetových šampionátoch po sebe, čo sa dovtedy nikomu nepodarilo.

MS v cestnej cyklistike

 • 2015 – Richmond (zlato)
 • 2016 – Dauha (zlato)
 • 2017 – Bergen (zlato)

Prvýkrát triumfoval v Richmonde, potom v Dauhe a zlatý hetrik skompletizoval v roku 2017 v Bergene. V roku 2016 pridal k svetovým primátom aj triumf z ME v cyklistike.


Rodina a zaujímavosti

Peter Sagan sa popri úspešnej profesionálnej kariére cyklistu túžil usadiť aj v súkromí. Hoci si ho veľmi chránil, vzťah s Katarínou Smolkovou nedokázal utajiť. Tá sa začala po jeho boku objavovať od februára 2014.

Napokon svoju lásku spečatili svadbou v roku 2015. O dva roky sa manželom Petrovi a Katke Saganovcom narodil syn Marlon. V roku 2017 však Peter Sagan s manželkou oznámili rozchod a krátke manželstvo ukončili.

V roku 2018 vyšla kniha o najlepšom cestnom slovenskom cyklistovi s názvom Sagan – Môj svet.