Parnas: Vojtech Zamarovský - Za siedmimi divmi sveta

Parnas: Vojtech Zamarovský - Za siedmimi divmi sveta

Aj tohtoročný Parnas venujeme Vojtechovi Zamarovskému - zakladateľovi modernej slovenskej literatúry faktu.
Po knihe Objavenie Tróje, ktorou sme si pripomenuli storočnicu jeho narodenia a 10 rokov vysielania Parnasu, sme vybrali knihu Za siedmimi divmi sveta . V roku 1960 týmto dielom Vojtech Zamarovský v literatúre faktu debutoval. Predtým mu síce vyšli jeho preklady, ale taký úspech nečakal. O tri roky neskôr nasledovalo vydanie v češtine v preklade jeho manželky Márie - takisto úspešné. V rozhlasovej verzii z vydania roku 2003 nám toto kultové dielo bude čítať opäť Peter Sklár. Vyše dva mesiace budeme putovať po starovekom Egypte, Mezopotámii a Grécku, aby sme spoznali sedem divov antiky, tak ako ich zostavil staroveký učenec Filón.

Keďže od prvého vydania Zamarovského knihy ubehlo 60 rokov, všetkých sedem divov sveta budú z hľadiska najnovších výskumov komentovať odborníci - historici staroveku doc. Pavol Valachovič, doc.Michal Habaj a egyptológ dr.Jozef Hudec. K počúvaniu vás pozývajú hudobná dramaturgička Lýgia Vojtková,zvukový majster Stanislav Kaclík a autorka projektu Parnas Táňa Kusá.

  Za_siedmimi_divmi_Turecko_antika.jpg

Na úvod ako prvý dostal slovo historik staroveku doc. Pavol Valachovič z Katedry všeobecných dejín na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, odborný konzultant a autor obrazového scenára súbornej reedície Vojtecha Zamarovského, ktorá začala vychádzať v roku 1999.

1. rozhovor - doc. Pavol Valachovič

Čítanie 1.časť - úvod


1) Egyptské pyramídy
2) Semiramidine visuté záhrady
3) Artemidin chrám v Efeze
4) Feidiov Zeus v Olympii
5) Mauzóleum v Halikarnase
6) Rodoský kolos
7) Maják na ostrove Faros

foto: TASR, RTVS

Živé vysielanie ??:??

Televízia