HISTÓRIA RTVS

Martin Schelling

Martin Schelling

SCHELLING, Martin

televízny moderátor, zahraničnopolitický komentátor

Dátum narodenia: 3.februára 1933, v Novej Bani

Životopis

Celú mladosť prežil v Novej Bani, zmaturoval na Gymnáziu v Leviciach. Právnickú fakultu UK v Bratislave vyštudoval so zameraním na medzinárodné vzťahy. Postupne si doplnil aj novinárske vzdelanie na Filozofickej fakulte UK v Bratislave.

Osud ho zavial do Československej televízie (ČST) , kde celú 24-ročnú profesionálnu kariéru prežil v Hlavnej redakcii Televíznych novín. Pracoval ako redaktor zahraničnopolitickej rubriky, neskôr bol komentátorom i moderátorom relácií orientovaných na zahraničné udalosti a medzinárodnú politiku.

V 70. rokoch pôsobil ako akreditovaný „pendlujúci“ spravodajca Československej televízie v Rakúsku i v Juhoslávii. Pre televíznych divákov pripravil množstvo publicistických relácií a zaujímavých dokumentov.

Jeho prístup, prácu a profesionalitu ocenilo i vedenie ČST, keď mu v roku 1976 za reláciu „24 hodín vo svete“ udelilo najvyššie podnikové ocenenie, prestížnu televíznu cenu „Zlatý krokodíl“. Jeho autorskú invenciu televízneho dokumentaristu ocenili na viacerých filmových a televíznych festivaloch, napríklad v Lipsku.


Výnimočná povaha

V Hlavnej redakcii televíznych novín (HRTN) zastával Martin Schelling od polovice 70. rokov až do roku 1990 funkciu zástupcu šéfredaktora. Nebol autoritárskym šéfom. Bol rozvážny, hĺbavý a voči podriadeným i kolegom empatický. Snáď aj preto, že fajčil cigary a fajku. Jeho povahu, život i vzťah k ľuďom formoval výrazne aj šport. Aktívne hral volejbal, basketbal, najradšej lyžoval.

Dlhých 20 rokov bol predsedom Slovenského a podpredsedom Československého lyžiarskeho zväzu. Vytváral podmienky pre šport, ktorý dodnes patrí medzi najúspešnejšie a najpopulárnejšie.

Za vyvrcholenie jeho funkcionárskeho úsilia možno považovať usporiadanie Majstrovstiev sveta v klasickom lyžovaní vo Vysokých Tatrách v roku 1970. Táto príležitosť bola dôležitým medzníkom aj v histórii televízneho vysielania na Slovensku, keďže ČST Štúdio Bratislava začala vysielať vo farbe.

Nasledovali podujatia Svetového pohára v zjazdových disciplínach a Slovensko zaznamenalo viacero organizačných aj športových úspechov.

Martin Schelling dostal za svoju činnosť vysoké štátne vyznamenanie a zlatú čestnú medailu mu udelil v dôchodkovom veku za celoživotný prínos pre slovenský šport aj Slovenský olympijský výbor.


Neodhalené tajomstvo

Pre zopár najbližších známe (no našťastie vtedy verejne neodhalené tajomstvo) bolo, že v televízii bol Martin akýmsi utajeným „mostom“ k slovenskému disentu, najmä vďaka príbuzenskému vzťahu so Svetozárom „Etulom” Štúrom. Napriek tomu po spoločenských a politických zmenách v Novembri ´89 zo Slovenskej televízie odchádza. Práve keď sa „Etulo“ Štúr stáva generálnym riaditeľom ČSTK na Slovensku...

Po odchode z HRTN v roku 1990 pôsobil v denníku Národná obroda, až kým noviny nezrušili. Chvíľu ešte pracoval pre Národnú banku. V dôchodkovom veku sa tešil z rodinnej pohody s manželkou Blankou, tromi dcérami a piatimi vnúčatami, a z pravidelných stretnutí bývalých „televízákov“, ktoré sám organizoval.