HISTÓRIA

Michal Tvarožek

Michal Tvarožek

TVAROŽEK, Michal

redaktor, moderátor

Dátum narodenia: 19. 12. 1942 Bratislava

Dátum úmrtia: 7. 1. 2021 Bratislava

Manželka TVAROŽKOVÁ, Katarína – dlhoročná pracovníčka SRo (1946)

Životopis

Absolvoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave (1969).

Krátko pracoval ako právnik v Priemstave.

V Československom, resp. Slovenskom rozhlase pracoval v rokoch 1968 – 2016, najprv pracovník Ekonomickej redakcie a Redakcie vedy a techniky, neskôr bol redaktor spravodajstva. Zúčastnil sa na slobodnom vysielaní Československého rozhlasu počas okupácie vojskami Varšavskej zmluvy v auguste 1968.

Ako redaktor a moderátor pripravoval relácie Rádiomaják, Dobré ráno a Kontakty. V roku 1990 patril medzi zakladajúcich členov hlavnej spravodajskej relácie Rádiožurnál. Pôsobil ako parlamentný spravodajca z Federálneho zhromaždenia v Prahe aj z Národnej rady SR, reportoval naživo významné politické udalosti (inaugurácie prezidentov SR, návštevy významných osobností – pápež Ján Pavol II., vznik Slovenskej republiky a jej prijatie do Európskej únie a OSN, štátne pohreby). Moderoval aj Nočnú pyramídu.

V rokoch 2004 – 2016 pripravoval reláciu Vec verejná (viac ako 400 častí), v ktorej predstavoval významné osobnosti slovenského spoločenského, politického, kultúrneho a vedeckého života (napríklad všetci dovtedajší slovenskí prezidenti /M. Kováč, R. Schuster, I. Gašparovič, A. Kiska/, ale aj herci Ladislav Chudík, Oldo Hlaváček, Emília Vášáryová, Milan Sládek, športovci Karol Fako, Dominik Hrbatý, Ladislav Pecko, spisovatelia Anton Hykisch, Veronika Šikulová, Peter Jaroš, kardiológ prof. Viliam Fischer, onkológ Tomáš Šálek, speváci Peter Lipa, Bea Littmanová, Jozef Ivaška a mnohí ďalší).

Za rozhlasovú prácu bol viackrát ocenený, získal Krištáľový mikrofón (v rokoch 2002, 2003 a 2004), nositeľ ceny Krištáľové krídlo za publicistiku (2013) i Ceny Romana Kaliského (2018).