HISTÓRIA RTVS

Štefan Felix

Štefan Felix

FELIX Štefan, prezývka „Kaco“

televízny režisér

Dátum narodenia: 16. 9. 1942, Banská Bystrica

Životopis

V máji 1959 ukončil maturitou stredoškolské vzdelanie na Jedenásťročnej strednej škole v Lučenci a v septembri toho istého roka pokračoval v štúdiu v Bratislave na Chemickej fakulte Vysokej školy technickej. V decembri 1961 však štúdium ukončil a 2.januára 1962 nastúpil externe do prvého zamestnania – v Slovenskej televízii Bratislava – ako pomocný osvetľovač.

Od mája 1962 pôsobí v Hlavnej redakcii publicistiky a dokumentu vo funkcii asistenta produkcie a od novembra 1962 už ako samostatný vedúci výrobného štábu. V dôležitej televíznej profesii produkčného organizuje výroby relácií a spolupodieľa sa na tvorbe mnohých dokumentov s režisérmi Krátkeho filmu a SND, ako Pavol Haspra, Dušan Hanák, Štefan Bujna, Štefan Kamenický, Ivan Rumanovský alebo Július Mazanec. Z množstva redaktorov a dramaturgov bola vari najcennejšia spolupráca s Romanom Kaliským, či s Jurajom Špitzerom. Pracovný rozlet v televízii prerušila Štefanovi dvojročná základná vojenská služba v Prahe, kam narukoval v októbri 1963.

Vzťah ku kultúre a k umeniu, no aj organizátorské schopnosti prejavil i v uniforme, keď na útvare založil Divadlo poézie. S básnikom Antonínom Brouskom bol spoluautorom pásma poézie i jeho režisérom, s ktorým zvíťazili v celoštátnej prehliadke ASUT (Armádna súťaž umeleckej tvorivosti) v roku 1965 a úspešne predstavenie prezentovali tiež na Divadelnej prehliadke Jiráskov Hronov.


Skúsenosti aj z regiónov

Mladý Štefan „Kaco“ Felix prechádza od 18. 11.1968 v pozícii produkčného do Krajskej redakcie ČST v Banskej Bystrici, kde spolupracuje pri výrobe spravodajských šotov a pri tvorbe prvých dokumentárnych filmov z „dielne“ Krajskej redakcie v Banskej Bystrici. Všetko to bola pre neho z profesionálneho hľadiska veľká škola, snažil sa naučiť z televíznej kuchyne čo najviac... Dokonca, keď do Banskej Bystrice priviezli prvý strihací stôl na 16 mm film (no nemali ešte strihača), hneď sa zaučil a strihal všetky šoty, reportáže i dokumenty.

Jeho cesta ďalej viedla v roku 1969 na vysokoškolské štúdium FAMU v Prahe, ktoré úspešne absolvoval v decembri 1973.

S režisérskou taktovkou

Všetky dovtedajšie pracovné skúsenosti aj teoretické vedomosti mohol Štefan Felix uplatniť od 1.1.1975 po návrate do Bratislavy. V Hlavnej redakcii Televíznych novín ČST v Štúdiu Bratislava nastúpil do pozície režiséra, neskôr - od roku 1981 – pôsobil vo funkcii šéfrežiséra Televíznych novín.

Okrem vysielania spravodajských a publicistických relácií za obdobie 15 rokov realizoval veľké množstvo priamych prenosov z najvýznamnejších spoločenských a politických udalostí na Slovensku.

Za svoju prácu a tvorbu pre STV dostal niekoľko ocenení v celoštátnej čs. súťaži za rôzne programy, napr. za réžiu televízneho cyklu „Svet socializmu“, ktorý sa vysielal 10 rokov a dosiahol vyše 300 vydaní.


Kvalita v historických chvíľach

Nadhľad, spoľahlivosť a špičková profesionalita sa u „Kaca“ preukázala najviac v revolučnom období Novembra ´89, keď režíroval prvý okrúhly stôl „Štúdio dialóg“, ešte v novembri 1989 v spravodajskom štúdiu Tatra (moderátor Ivan Farský). Nasledovala centrálna réžia priamych prenosov z krajských miest Slovenska, potom aj pri vysielaní udalostí počas generálneho štrajku v ČSSR 27. 11. 1989.

V januári 1990 bol počas udalostí „Nežnej revolúcie“ na pôde HRTN opäť zvolený do funkcie šéfrežiséra.


Odchod do súkromnej sféry

31. 1.1992 sa rozhodne využiť ponuku novovznikajúcej súkromnej televíznej sféry a po tridsiatich rokoch odchádza zo Slovenskej televízie. V polovici 90. rokov spolupracuje najskôr s bývalými televíznymi kolegami Jánom Izákom a Pavlom Vargom na príprave koncepcii a organizácie i vysielania novovytvorenej prvej súkromnej slovenskej televíznej stanice VTV v Bratislave. Spolupodieľal sa aj na technickom a technologickom riešení jej štúdia.

Od februára 1992 sa stáva pilierom v produkčnej firme AB Film, patriacej jeho bývalému kolegovi – kameramanovi spravodajstva ČST Júliusovi „Dodovi“ Ásványimu. Ako scenárista, režisér, hudobný dramaturga či ozvučovateľ autorsky pripravil množstvo reklám a prezentačných videofilmov pre slovenské ministerstvá i významné slovenské firmy.


Medzinárodné úspechy a ocenenia

Najvýznamnejší úspech dosiahol Štefan Felix ako autor koncepcie video prezentácie Slovenska na Svetovej výstave v Tedžone v Južnej Kórei v roku 1993. Bola to prvá prezentácia samostatného Slovenska na svetovej výstave. Felix je autorom námetu, scenára, výberu hudby a režisérom video básne „400 sekúnd o Slovensku“. Toto video získalo v portugalskom Estorile v roku 1995 v celoeurópskej súťaži „Tourfilm 95“ hlavnú cenu v sekcii „Krajiny sveta“.V januári 2007 prijal ponuku na spoluprácu s ďalšou produkčnou firmou N-club. Cyklická relácia „Separé“ o zbere, triedení a recyklácii odpadu, ktorá sa vysielala v STV až do roku 2017, nesie jeho výrazný autorský a režijný rukopis.


Na verejnoprávnu nezanevrel

Ako scenárista i režisér popri tom naďalej externe spolupracoval s STV na výrobe stoviek relácií.

S jeho menom je spojených mnoho magazínov a dokumentov, ktoré sa vysielali celoročne ako cyklické relácie – až do konca roku 2010. Režisér „Kaco“ Felix ostal cez nepretržitú televíznu tvorbu verný Slovenskej televízii 55 rokov.