Najväčší Slovák

Výsledky ankiet o svete

Největší Čech (2005)

1. Karol IV.

2. Tomáš Garrigue Masaryk

3. Václav Havel

4. Jan Ámos Komenský

5. Jan Žižka

6. Jan Werich

7. Jan Hus

8. Antonín Dvořák

9. Karel Čapek

10. Božena Němcová

Zaujímavosťou je, že pôvodne sa na prvých pozíciách hlasovania umiestňoval Jára Cimrman – čo je rýdzo fiktívna postava. Po dohode s BBC bol z hlasovania vyradený, čo medzi Čechmi vyvolalo búrku nevôle.

Česi si spestrili hlasovanie aj anketou o Najväčšieho zloducha – víťazom sa stal Klement Gottwald, druhé miesto obsadil Stanislav Gross a na treťom mieste sa umiestnil Václav Klaus.

Greatest Briton (2002)

1. Sir Winston Churchill

2. Isambard Kingdom Brunel

3. Diana, princezná z Walesu

4. Charles Darwin

5. William Shakespeare

6. Sir Isaac Newton

7. Alžbeta I.

8. John Lennon

9. Admirál Horatio Nelson

10. Oliver Cromwell

Najvyššie umiestnenou žijúcou osobnosťou Veľkej Británie sa stala v tom období ešte žijúca Margaret Thatcher. Záujem vyvolalo 73. miesto obsadené kontroverznou osobnosťou okultistu Aleistera Crowleyho.

V prvej stovke Najväčších Britov sa ocitli aj Bono a Bob Geldof, jediným členom Beatles mimo prvej stovky bol Ringo Starr.


Le Plus Grand Français (2005)

1. Charles de Gaulle

2. Louis Pasteur

3. Abbé Pierre

4. Marie Curie

5. Coluche

Francúzski historici rozhorčene kritizovali súťaž a argumentovali tým, že sú preferované moderné dejiny krajiny.

Osobnosti, ktoré sa podieľali na vzniku francúzskeho národa ostali na okraji záujmu a obsadili miesta mimo prvej desiatky. Napoleon Bonaparte tak získal 16. pozíciu, Jana z Arcu 31., Ľudovít XIV. dokonca skončil na 50. priečke.

Meno Ruska (2008)

1. Alexander Nevský

2. Pjotr Stolypin

3. Jozef V. Stalin

4. Alexander Puškin

5. Peter I., Veľký

Ani Rusko sa počas hlasovania o svojej najväčšej osobnosti nevyhlo kontroverznosti. Informačné weby prezentovali nekvalitný obsah, otvorený hlasovací systém umožňoval robotom generovať nekonečný počet hlasovaní a paralelné hlasovacie weby odhalili, že hlasy za Lenina a Stalina boli obmedzované. Nakoniec bol tiež zmenený hlasovací systém a nastavené nové pravidlá súťaže.

Pobavenie vyvolal fakt, že prvé miesta v súťaži o najväčšieho zloducha Ruska obsadili rovnaké mená, ako v súťaži o jeho najvýznamnejšiu osobnosť.


Greatest American (2005)

1. Ronald Reagan

2. Abraham Lincoln

3. Martin Luther King., jr.

Spojené štáty hlasovali za Najväčšieho Američana prostredníctvom pevných liniek, SMS a internetu. Každý z nich mohol voliť tri krát a nominovať tri osobnosti – spolu teda devať. JFK sa prekvapivo ocitol až na 16 mieste, predbehli ho napríklad Albert Einstein (14), Walt Disney (13) alebo Elvis Presley (8).

Víťaz Great South Africans (2004)

1. Nelson Mandela

Súťaž o najvýznamnejšiu osobnosť Južnej Afriky od začiatku sprevádzali kontroverzie – keďže medzi nominovanými sa ocitli aj mená spájané s apartheidom a rasovými predsudkami. Tlak verejnosti nakoniec donútil Televíziu SABC šou predčasne zrušiť a miesta 2 – 10 nechala formálne neobsadené.