Seriál Priznanie
Seriál Priznanie
Úvod Novinky Filmy a seriály
Do dejín sa zapísal nezmazateľnými písmenami, na severe neuspel, na juhu áno
Do dejín sa zapísal nezmazateľnými písmenami, na severe neuspel, na juhu áno

Do dejín sa zapísal nezmazateľnými písmenami, na severe neuspel, na juhu áno

S Robertom Scottom zviedol napínavý bádateľský súboj.

Roald Engelbregt Gravning Amundsen bol nórsky polárny bádateľ, ktorý ako prvý dosiahol Južný pól. Pokoril ale aj mnohé ďalšie méty. Jeho výpravný filmový portrét, ktorý vysielame v premiére v pondelok 28. decembra o 20:50 na Dvojke, sa nesústreďuje len na expedície do neprebádaných končín sveta, ale aj na jeho súkromný život, ktorý jeho plány a ich realizáciu výrazne ovplyvňoval.

amundsen

Narodil sa do rodiny lodiarov a námorných kapitánov a od svojich detských čias sníval o tom, že sa stane polárnym bádateľom. Začínal ako kormidelník, neskôr ako súčasť polárnych výprav. Svojou prvou expedíciou, počas ktorej uskutočnil severozápadný priechod medzi Atlantickým a Tichým oceánom, určil pozíciu severného magnetického pólu.

Jeho ďalším cieľom sa stal severný pól, o úspech ho ale pripravili Američania Robert Peary a Frederick Cook, ktorí dosiahli najsevernejšie miesto planéty v roku 1909. Amundsen sa preto rozhodol vydať k južnému pólu v Antarktíde.

amundsenVrak Amundsenovej lode Maud, ktorou sa v roku 1918 vydal na svoju druhú cestu k severného pólu.

Rovnakú víziu mal však aj britský polárnik Robert Falcon Scott a tak sa medzi nimi odohral napínavý bádateľský súboj. Nór vyrazil po dovtedy nepreskúmanej ceste, zatiaľ čo Scott zvolil trasu známu už z predchádzajúcich neúspešných výprav. Polárnici vedení Amundsenom prekonali nebezpečné trhliny, zdolali stúpanie cez 3000 metrov vysoký Axel Heiberg Glacier a ocitli sa na zaľadnených náhorných planinách. Južný pól dosiahli pomerne hladko 14. decembra 1911 a vztýčili na ňom nórsku vlajku. Celkovo urazili tritisíc kilometrov za 99 dní. Scottova výprava zdolala južný pól až v januári 1912. Všetci jej členovia však zahynuli na spiatočnej ceste na pobrežie.

amundsenZáber z filmu Amundsen.

V máji 1926 Amundsen vo vzducholodi Norge ako prvý človek preletel Arktídu a teda aj najseverenší bod planéty. Práve severný pól sa mu o dva roky neskôr stal osudným, keď počas záchrannej akcie zahynul. Predpokladá sa, že sa jeho lietadlo v hmle zrútilo do Severného ľadového oceánu. Amundsenovo telo sa nikdy nenašlo. Meno nórskeho bádateľa nesie Amundsenovo more aj obrovský kráter na južnom póle Mesiaca.

(foto: Wikimedia, SF Studios Nor, info: TASR)

Živé vysielanie ??:??

Televízia