MS v hokeji 2023
MS v hokeji 2023
Úvod Novinky Filmy a seriály
Najznámejšie a ikonické mafiánske filmy. Diváci ich milujú
Najznámejšie a ikonické mafiánske filmy. Diváci ich milujú

Najznámejšie a ikonické mafiánske filmy. Diváci ich milujú

Nenechajte si ujsť jeden z najlepších filmov všetkých čias. Krstný otec už tento piatok o 22:50 hod. na Jednotke.

Gangsterky môžeme rozhodne priradiť k jednému z najobľúbenejších žánrov svetovej kinematografie. Diváci od nepamäti milujú pozorovanie príbehu z prostredia mafiánskej rodiny a organizovaného zločinu.

Ide o fantastické momenty, kedy sa zoznamujeme s enormným množstvom rozsiahlych postáv, ktoré neustále kráčajú po tenkej hranici zákona a spolu v napätí sledujeme vyvíjajúce šachové partie týchto anti-hrdinov.

Tento žáner to nemal najprv úplne ľahké a nevznikol zo dňa na deň. V dobe americkej prohibície stúpala kriminalita, vďaka čomu nebolo možné, aby diváci dostali možnosť glorifikovať zápornú postavu a hrdinu, ktorý porušuje zákon.

Časom sa doba zmenila a došlo k uvoľňovaniu aj vo svete filmu. Medzi prvé známe tituly môžeme zaradiť filmy ako Verejný nepriateľ, Anjeli so Špinavými tvárami alebo Búrlivé dvadsiate roky.

V priebehu 70. až 90. rokov minulého storočia bol mafiánsky žáner na výslní. Medzi najznámejšie tituly môžeme považovať snímky ako Zjazvená tvár, Príbeh z Bronxu, Millerová križovatka, Carlitová cesta, Tenkrát v Amerike od legendárneho Sergia Leoneho a príchod dodnes uznávaného Martina Scorseseho, ktorý nakrútil filmy ako Mafiáni, Casino, Gangy v New Yorku, Skrytú identitu alebo najnovší film z jeho dielne Irčana.

goodfellas.png

Martin Scorsese spolu s hereckým obsadením filmu Mafiáni (1990).

V neposlednej rade, najväčšia pozornosť bude vždy patriť trilógii Krstného otca. Filmy, ktoré nakrútil Francis Ford Coppola podľa legendárnej predlohy Maria Puza sa dostal po prvýkrát do kín v roku 1972. Nádherný vizuál, ktorý dopĺňa kultová hudba Nina Rota a herecké výkony ikon ako Marlon Brando, Al Pacino, Robert Duvall alebo John Cazale.

Michael Corleone je mladý a tichý syn Vita Corleoneho, hlavy najvyššie postavenej mafianskej rodiny v New Yorku. Po jeho návrate domov sa ako vojnový hrdina rozhodne žiť usporiadaný život so svojou priateľkou mimo ideálov svojej mocnej rodiny. Nakoniec príchod rôznych problémov a konfliktov ho prinútia postaviť sa svojmu osudu tvarov v tvár po boku svojich najbližších, rodiny.

godfather 2.png

 Foto: 1990 - Warner Bros. Entertaiment, Paramount Pictures

Čo ste o filme vôbec netušili

· Pôvodne mal adaptáciu Krstného otca sfilmovať otec Spaghetii westernov, Sergio Leone.

· Režisér Francis Ford Coppola trval, aby film niesol rovnomenný názov s knižnou predlohou, pretože ide o kompletné spracovanie.

· Do úlohy Dona Corleoneho mal byť pôvodne obsadený Frank Sinatra.

· O rolu Michaela sa pôvodne uchádzali herci Warren Beatty, Alain Delon, Burt Reynolds alebo Robert Redford.

· Predstaviteľka Connie Corleone, Taila Shire je sestrou režiséra F.F. Coppolu.

· Marlo Brando chcel, aby tvár Dona Corleoneho pripomínala buldoga, preto si pusu vypchával zubárskou nadstavbou, ktorá je dodnes vystavená vo filmovom múzeu v New Yorku.

· Herec Lenny Montana, ktorý stvarnil Luca Brasiho bol natoľko nervózny z Marlona Branda, že si pomýlil text. Režisér bol z jeho nervozity natoľko nadšený, že túto chybu vo filme ponechal.

· Mačka, ktorú v úvode hladká Don Corleone bola nájdená na placoch štúdia Paramount.

· Svojho času sa jednalo o najzárobkovejší film americkej histórie. Prekonali ho až Čeluste (1975).

· Film získal 11 nominácii na prestížnu cenu Akadémie vrátane najlepšieho filmu, najlepšieho scenáru podľa predlohy a za hlavnú rolu, pri ktorej sa Marlon Brando nedostavil. Namiesto toho sa nechal zastupovať herečkou Mariou Cruz, ktorá objasnila skutočnosť, že Brando odmietol prevzatie ocenenia kvôli zlému zaobchádzaniu s americkými indiánmi.

Film Krstný otec už tento piatok o 22:50 hod. na Jednotke.

25 50 75 90

Živé vysielanie ??:??

Televízia