Úvod Novinky Osobnosti
Hrdinovia SNP: Povstalcom zabezpečil tri miliardy korún
Hrdinovia SNP: Povstalcom zabezpečil tri miliardy korún

Hrdinovia SNP: Povstalcom zabezpečil tri miliardy korún

Imrich Karvaš bol nepohodlný pre fašistický aj komunistický režim.

Imrich Karvaš sa narodil v roku 1903 v obci Varšany (dnes Kalinčiakovo) v Levickom okrese. Po štúdiách v Pukanci, Holíči a na gymnáziu v Skalici, kde maturoval, sa rozhodol pre štúdium práva na univerzite v Bratislave.

Po promócii ostal na právnickej fakulte pracovať ako asistent, kde v roku 1940 získal titul univerzitného profesora. Už vo veku 35 rokov zastával post ministra priemyslu, obchodu a živností v československej vláde.

Národná banka

Po Imrichovi karvašovi je dnes pomenovaná ulica v Bratislave, na ktorej stojí Národná banka Slovenska.

V marci 1939 bol vymenovaný za guvernéra Slovenskej národnej banky a od roku 1942 zastával funkciu predsedu Najvyššieho úradu pre zásobovanie. Bol otvoreným odporcom fašizmu, nesúhlasil s deportáciami a arizáciou. Do protifašistického odboja sa zapojil v auguste 1943. Jeho úlohou bolo zabezpečiť po hospodárskej stránke Slovenské národné povstanie.

Nepohodlný pre fašistov i komunistov

V roku 1944 využijúc júnové bombardovanie Bratislavy nariadil previesť zo Slovenskej národnej banky v Bratislave do filiálky v Banskej Bystrici zásoby obeživa v sume asi tri miliardy korún, ktoré boli po vyhlásení Povstania k dispozícii povstalcom.

Gestapo odhalilo styky profesora Karvaša s antifašistami a v septembri 1944 ho zatklo vo vlastnom byte. S rozsudkom smrti ho previezli do viacerých koncentračných táborov, z ktorých sa vrátil v zlom zdravotnom stave. Po vojne sa zúčastnil na ekonomickej obnove Slovenska. Odmietol však spoluprácu s komunistickým režimom, čím sa stal neželanou osobou.

Imrich Karvaš

V roku 1949 ho obvinili zo špionáže a takmer dva roky väznili. V rámci akcie B v roku 1953 rodinu Karvašovcov vysťahovali z Bratislavy. Druhýkrát Imricha Karvaša obvinili a odsúdili na 17 rokov väzenia za špionáž a velezradu v roku 1958. Po dvoch rokoch ho amnestovali a v roku 1969 súdne rehabilitovali.

Pocty sa mu dostalo až po smrti

Imrich Karvaš zomrel po treťom infarkte v Bratislave 20. februára 1981 vo veku nedožitých 78 rokov.

Prezident Českej a Slovenskej Federatívnej Rrepubliky Václav Havel udelil profesorovi Imrichovi Karvašovi v roku 1991 in memoriam Rad Tomáša G. Masaryka - za vynikajúce zásluhy o demokraciu a ľudské práva. Ekonomická univerzita v Bratislave udelila Imrichovi Karvašovi v roku 1995 Zlatú pamätnú medailu in memoriam.

V roku 1999 po prvý raz udelili Cenu profesora Imricha Karvaša. Udeľovanie ceny na bratislavskej Ekonomickej univerzite iniciovali deti Imricha Karvaša. Vo februári 2008 si obyvatelia levickej mestskej časti Kalinčiakovo odhalením pamätnej bronzovej tabule s plastickým portrétom uctili pamiatku profesora Imricha Karvaša.

Busta Imricha Karvaša

V Bratislave Imrichovi Karvašovi odhalili 25. februára 2020 pamätnú bustu.


Na výročie SNP, v sobotu 29. augusta si budete môcť pozrieť priamy prenos z osláv 76. výročia SNP v Banskej Bystrici či vojnové filmy.


25 50 75 90

Živé vysielanie ??:??

Televízia