Úvod Novinky Osobnosti
Popoluška by oslávila 70 rokov. Spomíname na Libušu Šafránkovú
Popoluška by oslávila 70 rokov. Spomíname na Libušu Šafránkovú

Popoluška by oslávila 70 rokov. Spomíname na Libušu Šafránkovú

Srdcia divákov si získala postavou z obľúbenej filmovej rozprávky.

Libuša Šafránková stvárnila nielen romantické dievčenské postavy, ale aj úlohy v známych komédiách.

Ako Abrhámová nebola taká známa

V niektorých – napríklad v snímke Svadební cesta do Jiljí či Vrchní prchni! – vytvorila dvojicu so svojím skutočným manželom, ktorým bol herec Josef Abrhám.

Šafránková-Abrhám-Daniel-Veselský-TASR

Od ich svadby nosila občianske meno Abrhámová, pod ktorým nebola taká známa. Česká herečka pred dvomi rokmi 9. júna 2021 zomrela. Libuše Šafránková sa narodila v Brne 7. júna 1953. Od detstva navštevovala dramatické krúžky a svoje rozhodnutie stať sa herečkou potvrdila štúdiom na brnianskom konzervatóriu.

Počas štúdia účinkovala v Mahenovej činohre Štátneho divadla Brno a v roku 1971 tiež dostala svoju prvú úlohu pred kamerou – zahrala si vnučku Barunku v dvojdielnom filme Babička. Pod filmovú podobu českej klasiky z pera Boženy Němcovej sa podpísal režisér Antonín Moskalyk.

Po skončení konzervatória zamierila do Prahy, kde získala angažmán v Divadle za branou. V roku 1972 nastúpila do pražského divadla Činoherní klub, kde napokon zotrvala dvadsať rokov. V roku 1992 ho opustila spoločne s manželom Josefom Abrhámom, aby sa na krátky čas – od 1. augusta 1992 do 31. júla 1994 – stala členkou činohry Národného divadla v Prahe.

Herečku, pre ktorú bol charakteristický jemný dievčenský vzhľad a kultivovaný prejav, režiséri od začiatku obsadzovali do rozprávok. Srdcia miliónov divákov doma aj v zahraničí si získala najmä ako Popoluška v rozprávke režiséra Václava Vorlíčka Tri oriešky pre Popolušku (1973), ktorá bola v roku 2000 vyhlásená na medzinárodnom festivale detských filmov v Zlíne za rozprávku storočia.

Zároveň herečka preukázala aj komediálny talent – hneď v roku 1974 ju Václav Vorlíček obsadil do svojej komédie Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Snímka patrí dodnes k najobľúbenejším a najčastejšie reprízovaným českým veselohrám.

Obľúbené dialógy z filmov

Šafránková tiež hrala v snímke Stanislava Strnada Můj brácha má prima bráchu (1975) a jej pokračovaní Brácha za všechny peníze (1978), ďalšia rozprávková rola na ňu čakala v tom istom roku vo filme Princ a Večernice opäť pod vedením Václava Vorlíčka.

Libuša-Šafránková-Jaromír-Hanzlík-RTVS


Nezabudnuteľnú postavu vytvorila Šafránková aj v komédii Vrchní, prchni!, ktorú v roku 1980 nakrútil Ladislav Smoljak podľa scenára svojho „cimrmanovského“ kolegu Zdeňka Svěráka. Zaskvela sa tu ako manželka notorického sukničkára a falošného vrchného, ktorého stvárnil jej skutočný životný partner Josef Abrhám.

Partnerskú dvojicu stvárnili aj v snímke Svadební cesta do Jiljí, ktorú v roku 1983 nakrútil Hynek Bočan. V tom istom roku si zahrala aj v komédii Jára Cimrman ležící, spící (r. Ladislav Smoljak) a ako dedinská učiteľka sa objavila v komédii Jiřího Menzla Slavnosti sněženek.


Menzel dal napokon Šafránkovej hereckú príležitosť aj vo svojom nezabudnuteľnom filme Vesničko má, středisková. Stvárnila tu nevernú manželku žiarlivca Turka v podaní Petra Čepka – a scéna, kde mužovi odmeriava, ako dlho dokáže zadržať dych pod hladinou, patrí azda k najznámejším v českej kinematografii.

komédia-Vrchní-prchni-RTVS

Oskarom ovenčený Kolja

V roku 1996 si zahrala v Oskarom ovenčenej snímke Jana Svěráka Kolja a o rok neskôr ju Petr Nikolaev obsadil do filmovej podoby knihy Michaela Viewegha s názvom Báječná léta pod psa. Účinkovala aj vo filmovom debute slovenského režiséra Mateja Mináča Všetci moji blízki (1999).

Šafránková-TASR

Libuše Šafránková často účinkovala v televíznych seriáloch napríklad Cirkus Humberto, Náhrdelník či Četnické humoresky. V roku 2013 zažiarila v snímke Donšajni, kde jej životnú lásku stvárnil Martin Huba.

Jej poslednou bola rola vo filme Rukojemník (2014) režiséra Juraja Nvotu. V ďalších rokoch jej prácu obmedzovali zdravotné problémy. Chorobe podľahla 9. júna 2021 krátko po svojich 68. narodeninách.

Úloha vo filme Kolja priniesla Libuši Šafránkovej Českého leva v kategórii Najlepšia herečka, v roku 2007 získala na filmovom festivale v Zlíne Uznanie za tvorivý prínos vo filmovej tvorbe pre deti a mládež. V roku 2008 vyhrala anketu Českej televízie „Hvězda mého srdce“ o najobľúbenejšieho herca a herečku.

V roku 2015 jej prezident Miloš Zeman udelil medailu Za zásluhy o štát v oblasti umenia. Herectvu sa venovala aj jej o päť rokov mladšia sestra Miroslava.

25 50 75 90
Zdroj: TASR

Živé vysielanie ??:??

Televízia