Úvod Novinky Osobnosti
Zdena Studenková a Eva Holubová dostanú cenu Hercová misia Art Film Festu
Zdena Studenková a Eva Holubová dostanú cenu Hercová misia Art Film Festu

Zdena Studenková a Eva Holubová dostanú cenu Hercová misia Art Film Festu

Slovenskú aj českú herečku ocenia za mimoriadny prínos pre kinematografiu.

V Košiciach sa začína 29. ročník Medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest (AFF).

Legendy našej kinoklasiky

Holubová-Michal-Svítok-TASR

Potrvá do 23. júna a cenu Hercova misia si na ňom prevezmú herečka Zdena Studenková a jej česká kolegyňa Eva Holubová.

Umelecký riaditeľ Martin Palúch o prehliadke filmov povedal:

„Počas ôsmich dní uvedieme na siedmich rôznych premietacích miestach spolu 146 projekcií 119 filmov, z toho je 82 dlhometrážnych a 37 krátkych. V hlavnej medzinárodnej súťaži hraných filmov o cenu Modrý anjel máme deväť filmov zo štyroch rôznych kontinentov, pričom nie je bez zaujímavosti, že prevahu majú ženy režisérky.“

Snímky z celého sveta

Organizátori informovali, že do programu sa opäť vracia aj Medzinárodná súťaž krátkych filmov. Celkovo 36 filmov z celého sveta uvedú v šiestich blokoch.

Významným spôsobom bude prezentovaná domáca kinematografia, ktorej budú výlučne venované sekcie Slovenská sezóna, 60 rokov Slovenského filmového ústavu či Pocta Jurajovi Jakubiskovi.

Ocenenie Zlatá kamera si prevezme významný maďarský filmár Béla Tarr, ktorý sa zúčastní aj na krste slovenského prekladu románu Satanské tango. Jeho filmová adaptácia, ktorá má viac ako sedem hodín, vytvorila časový rekord v dĺžke jedného filmového diela v histórii AFF.

Lasica-Frnatišek-Iván-TASR

Spomienka na prvého prezidenta festivalu

Súčasťou festivalu budú masterclassy na témy súvisiace s tvorbou audiovizuálnych diel. Ďalšie sprievodné podujatia zahŕňajú prezentácie, výstavy, koncerty či verejné nahrávky rozhlasových a televíznych programov.

V programe je aj spomienkový večer na Milana Lasicu, prvého prezidenta AFF, pričom festival uvádza aj jeho obľúbené filmy.

25 50 75 90
Zdroj: TASR

Živé vysielanie ??:??

Televízia