Úvod Novinky Osobnosti
Zomrel Stanislav Gurka. Humorista by mal onedlho 61 rokov
Zomrel Stanislav Gurka. Humorista by mal onedlho 61 rokov

Zomrel Stanislav Gurka. Humorista by mal onedlho 61 rokov

Z rozhlasovej zábavy prešiel aj do televízneho priestoru už nielen ako scenárista, ale aj ako režisér zábavných programov.

Ako informoval na sociálnej sieti moderátor Rádia Regina Martin Jurčo, zomrel režisér a scenárista mnohých nielen rozhlasových zábavných relácií Stanislav Gurka. Ako Martin Jurčo zdôraznil: „Bol aj členom tvorivého tímu Redakcie zábavy bratislavského rozhlasu.“

Zmena vo vysielaní Dvojky

RTVS so zármutkom prijala správu o úmrtí režiséra a scenáristu Stanislava Gurku a ako informoval intendant Dvojky Branislav Šanta, jeho osobnosť si RTVS pripomenie v utorok 5. marca o 10 h televíznou komédiou Druhý komediant.

Intendant Branislav Šanta dodal: „Stano Gurka naposledy spolupracoval s RTVS v roku 2022 na sérii Kolotoč dobrej nálady.“

Svoju kariéru preniesol z rozhlasových vĺn aj do televízneho priestoru, keď sa Stanislav Gurka stal nielen scenáristom, ale aj režisérom viacerých zábavných programov a televíznych filmov.


Spolupracoval s humoristami Štefanom Skrúcaným, Miroslavom Nogom, Rasťom Piškom, či Zuzanou Tlučkovou a ďalšími.

Humorista Rasťo Piško na sociálnej sieti k smrti kamaráta napísal: „Tešil som sa, že opäť začneme scenáristicky spolupracovať a urobíme spolu čosi poriadne. Film, komédiu, ktorej základy už máme! Čakal som, že to bude naša spoločná bomba... A ty mi, Stanko, urobíš takúto vec??? Prosím ťa, už mi to v živote nerob!“

Podľa scenára Stanislava Gurku vzniklo viacero snímkov. Legendárny režisér zábavných programov Slovenskej televízie Juraj Takáč tak pripravil televízny film Lákavé stredisko rýchleho vytriezvenia (1992), kde hrali aj Marián Slovák, Vladimír Černý či Marta Sládečková.

Režisér Vlado Fischer zasa podľa scenára Stanislava Gurku vytvoril videofilm Doloroso (1994) o udalostiach v živote dvanásťročného Beethovena, v ktorom o. i. účinkovali František Kovár, Eva Rysová, Matej Landl či Vladimír Jedľovský.

Humorista, scenárista a režisér Stanislav Gurka sa narodil 20. marca 1963 v Bratislave, kde aj 4. marca 2024 zomrel.

 

25 50 75 90
Zdroj: RTVS - Martin Jurčo, FB, has

Živé vysielanie ??:??

Televízia