Úvod Novinky Šport
Čo znamenajú gestá rozhodcov? Spoznajte ich medzinárodný jazyk
Čo znamenajú gestá rozhodcov? Spoznajte ich medzinárodný jazyk

Čo znamenajú gestá rozhodcov? Spoznajte ich medzinárodný jazyk

Hokejoví rozhodcovia vďaka nim aj bez slov povedia, prečo prerušili hru.

Gestá hokejových arbitrov sú skvelým medzinárodným jazykom a platia všade: od našej extraligy cez Európu, KHL, NHL až po majstrovstvá sveta či olympijské hry.

Ovládate ich? Ak nie, vybrali sme tie najčastejšie.

rozhodcovia.jpg

Narazenie

Pri bezohľadnom ohrození narazením zozadu bude uložený väčší trest a automaticky osobný trest do konca stretnutia alebo trest v hre.

Vrazenie na mantinel

Píska sa, ak hráč, ktorý bodyčekuje, fauluje lakťom, napadne alebo podrazí protihráča tak, že zapríčiní prudké a nebezpečné vrazenie na mantinel.

Napadnutie

Píska sa, ak hráč pri korčuľovaní smerom k protihráčovi vrazí do súpera neprimeranou silou, nakorčuľuje alebo naskočí na protihráča.

Ak sa faulovaný hráč nevedel brániť, faulujúci dostane automaticky osobný trest. Ak útočník nebezpečne napadne oblasť hlavy a krku, dostane automaticky osobný trest, výnimočne vyšší trest.

Seknutie

Hráč, ktorý svojou hokejkou, ktorú drží jednou alebo obidvomi rukami, sa zaženie na protihráča smerom k niektorej časti jeho tela alebo výstroja. Aby mohol byť uložený trest, kontakt s protihráčom nie je nevyhnutný.

Gól neplatí

Rozhodca gól neuzná, ak útočník bol v bránkovisku, bránil brankárovi v pohybe, útočiaci hráč mal hokejku nad úrovňou hornej žŕdky bránky. Gól musí byť dosiahnutý hokejkou a nie korčuľou, rukou a podobne.

Gól platí

Gól platí, ak sa puk dostal za bránkovú čiaru regulárne. Gól možno dosiahnuť aj nesením puku na čepeli svojej hokejky za predpokladu, že korčuliar pri pohybe nezdvihne hokejku nad úroveň svojich ramien – ako v lacrosse.

Signalizované vylúčenie

Zdvihnutá pravica hlavného rozhodcu znamená, že videl faul, ale necháva výhodu a neprerušil hru. Ak dosiahne gól mužstvo, ktoré má hrať presilovku, gól bude platiť. Výhoda trvá, kým sa nedotkne puku hráč tímu, ktorý sa previnil.

Vylúčenie

Akonáhle má rozhodca zdvihnutú pravicu a prerušil hru, nasleduje vylúčenie. Môže ísť o menší trest (2 minúty), väčší trest (5 minút), osobný trest (10 minút alebo do konca zápasu), vzájomné vylúčenie (počet hráčov na ľade zostane rovnaký), trestné strieľanie (ak bol faulovaný hráč v čistej šanci).

Faul lakťom

Hráč, ktorý lakťom fauluje protihráča, dostane dvojminútový trest. Ak ho zraní, väčší trest alebo trest v hre (rieši ho disciplinárna komusia).

Faul kolenom

Píska sa vtedy, ak hráč použije svoje koleno na to, aby vyvolal kontakt s protihráčom.

Osobný trest

Ak dostane hráč osobný trest na 10 minút alebo osobný trest do konca stretnutia, nasledujúce vhadzovanie puku bude na bode na vhadzovanie puku v obrannom pásme tímu, ktorého hráč sa previnil.

Nedovolené bránenie

Píska sa, ak hráč bez toho, aby zaujal stabilnú pozíciu (clonu) bráni alebo prekáža v pohybe protihráčovi, ktorý nemá puk, dostáva prihrávku, alebo sa voľne pohybuje na ľadovej ploche.

RTVS momentálne vysiela viacero zaujímavých hokejových prenosov a to z finále domácej extraligy, prípravy na hokejové MS a chystá sa aj na šampionát, ktorý vo Fínsku štartuje 13. mája.

Text: Jozef Kotris. Foto: TASR, shutterstock, koláž Milan Prekop

Živé vysielanie ??:??

Televízia