Úvod Novinky Zaujímavosti
Niečo pre milovníkov umenia: Pod Tatrami vystavujú vzácny obraz
Niečo pre milovníkov umenia: Pod Tatrami vystavujú vzácny obraz

Niečo pre milovníkov umenia: Pod Tatrami vystavujú vzácny obraz

 V Kaštieli Strážky uvidíte unikátne dielo žiaka Ladislava Mednyánszkeho.

Do expozície Slovenskej národnej galérie (SNG) v Kaštieli Strážky pribudlo dielo Lode na Dunaji od maliara Ferdinanda Katonu, ktorý mal blízky vzťah k Strážkam a k rodine Ladislava Mednyánszkeho.

Katonova tvorba od zberateľa

Ferdinand-Katona-Milan-Kapusta-TASR

Významný obraz, ktorý je reprezentatívnou ukážkou Katonovej tvorby, získala SNG podľa manažérky pre publicitu Kláry Hudákovej, do svojich zbierok vďaka daru od zberateľa Patrika Geržu v roku 2022:

„Jeho námet je odkazom na v tom čase populárne motívy naturalistickej krajinomaľby zachytávajúce rieku a jej okolie doplnené o lode a robotníkov. Rovnaký motív nachádzame aj v tvorbe Ladislava Mednyánszkeho, ktorý bol Katonovým umeleckým patrónom.“

Obraz Lode na Dunaji z roku 1905 nájdu návštevníci na prvom poschodí Kaštieľa Strážky ako nový doplnok dlhodobej expozície Ladislav Mednyánszky a Strážky.

Dielo zobrazuje motív riečneho pobrežia Dunaja.

Lode na Dunaji od Katonu

lode-SNG

Ferdinand (Nándor) Katona sa narodil v roku 1864 v Spišskej Starej Vsi. Okolo roku 1890 sa zoznámil s Mednyánszkym, ako aj s jeho sestrou a jej rodinou.

Dokladom toho sú napríklad diela zo začiatku 90. rokov 19. storočia, ktoré sú dnes súčasťou dlhodobej expozície v Kaštieli Strážky - Portrét Margity Czóbelovej ako dievčatka, Portrét Marianny Czóbelovej ako dievčatka alebo Pohľad na Strážky. Okrem vodných motívov mu bola blízka aj podtatranská krajina.

Mednyánszky-Kristína-Mayerová-TASR

Kaštieľ Strážky v Spišskej Belej, okres Kežmarok, s niekoľkými expozíciami a anglickým parkom môže verejnosť počas leta navštíviť od pondelka do nedele od 10.00 do 18.00 h.

25 50 75 90
Zdroj: TASR, SNG

Živé vysielanie ??:??

Televízia