HISTÓRIA RTVS

Roman Kaliský

Raman Kaliský

KALISKÝ, Roman

riaditeľ, novinár – bard slovenskej reportáže a publicistiky, dramatik, prozaik, politik a bývalý disident

Dátum narodenia: 23. septembra 1922 v Slovenskej Ľupči

Dátum úmrtia: 8. novembra 2015 v Bratislave

Životopis

Študoval na gymnáziu v Banskej Bystrici a neskôr v Liptovskom Mikuláši, kde v roku 1943 zmaturoval. V tom istom roku začal študovať odbor chémia na Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave.

Štúdium však prerušil, odišiel do hôr a zapojil sa do Slovenského národného povstania kde bojoval v partizánskej brigáde Jánošík. Po skončení druhej svetovej vojny sa stal redaktorom denníka Práca.

Od roku 1946 do r.1948 bol šéfredaktorom denníka Ľud a súčasne poslancom Slovenskej národnej rady i Národného zhromaždenia. V období rokov 1953 – 1956 bol dramaturgom slovenského dokumentárneho a neskôr hraného filmu.


V roku 1968 musel skončiť s novinárčinou

Neskôr pracoval v týždenníku Kultúrny život ako reportér a publicista a od roku 1967 do r.1970 ako redaktor v Slovenskej televízii v Bratislave. Pre svoj postoj k augustovým udalostiam v roku 1968 musel ako jeden z prvých slovenských publicistov novinárčinu opustiť.

V období nasledujúcej normalizácie bol politicky diskriminovaný, sledovaný Štátnou bezpečnosťou a nesmel publikovať.

Do Československej televízie na Slovensku sa vrátil po dlhých rokoch v robotníckom povolaní 18. januára 1990 počas vlády národného porozumenia s premiérom Milanom Čičom,

Ústredným riaditeľom televízie bol však iba krátko – do 31. augusta 1990. Pre vtedajšiu politickú garnitúru bol vraj nebezpečným separatistom, navyše zanovitou osobnosťou, ktorá nechcela počúvať príkazy z Prahy a čechoslovakisticky orientovaných politikov.

Nevyhovoval predstavám víťazných strán a hnutí, preto z funkcie odstúpil. Výpoveď poslal vtedajšiemu predsedovi slovenskej vlády Vladimírovi Mečiarovi.

Spomienky na Romana Kaliského si môžete vypočuť aj v archíve vysielania Rádia Regina Západ.