Pečie celé Slovensko
Pečie celé Slovensko

Po stopách pamäti

Rozhlasové pásmo Po stopách pamäti alebo Kapitoly z dejín 20. storočia, o ktorých sa kedysi nehovorilo, sa venuje našej donedávna zabudnutej histórii. Autori relácie Soňa Gyarfašová a Pavol Prelovský prinášajú pohľad na čs. dejiny, udalosti a osobnosti, ktoré boli pred rokom 1989 komunistickým režimom zamlčiavané, zatajované, zaznávané alebo deformované. Interpretujú ich vďaka príbehom priamych aktérov - predovšetkým z nášho rozhlasového archívu alebo z archívu Ústavu pamäti národa, v spolupráci s ktorým táto relácia vzniká.
Od roku 2018 do roku 2020 pripravoval cyklus Po stopách pamäti Pavol Smolík – predstavoval v ňom jednotlivé osobnosti disentu zaznamenané v archíve Ústavu pamäti národa.
Vysiela sa každú štvrtú sobotu v mesiaci od 17.00 do 18.00.

Po stopách pamäti (R)

Pavol Smolík: Chlapec v poslednom vagóne socializmu/ V tohtoročnej sérii svedectiev z čias socialistickej totality sme si zaumienili venovať sa ľuďom, ktorí sa osobitným spôsobom zaslúžili o obnovenie a rozvoj skutočnej spoločenskej kultúry – či už ako umelci, alebo ako osobnosti tvoriace jadrá disidentských aktivít. V tejto časti si však zvolíme trochu iný model. Obraciame sa k osobnej výpovedi človeka, ktorý ako dieťa prežil posledné roky totality – teda „viezol sa v poslednom vagóne socializmu“. Pán Michal Hvorecký mal v čase Nežnej revolúcie iba trinásť rokov. A tak nám vo svojom svedectve nebude rozprávať o svojich aktivitách či tvorbe, ale o pohľade teenagera na vtedajší život a postupne sa s ním prenesieme k úvahám o našej súčasnej spoločnosti. Výpoveď vznikla pred desiatimi rokmi, a tak nám umožní pocítiť rozdiely v spoločenskej klíme posledného desaťročia.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Archív - zvoľte dátum

 

Archív - zvoľte dátum

Reláciu najbližšie vysielame

  • Sobota 6.11. 17:00