Úvod Novinky Filmy a seriály
Vychutnajte si klasiky slovenského filmu pod hviezdami
Vychutnajte si klasiky slovenského filmu pod hviezdami

Vychutnajte si klasiky slovenského filmu pod hviezdami

Kino pod hviezdami otvoria dvaja významní predstavitelia slovenského filmu.

Obľúbené filmy, osobnosti filmového sveta, tóny sláčikovej hudby, pohodlné sedenie pod holým nebom. Slovenská filmová a televízna akadémia prináša Kino pod hviezdami.

Idea vznikla ako reakcia na súčasnú situáciu, keď mnoho ľudí zostalo dovolenkovať v Bratislave. „Chceli sme im spríjemniť leto a dopriať kultúrny zážitok v podobe prehliadky populárnych slovenských letných filmových hitov, ktoré si môžu pozrieť vonku pod hviezdami s pohárom vína v ruke," vysvetľuje Wanda Adamík Hrycová, prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej akadémie.

kino pod hviezdami

Prvý ročník Kina pod hviezdami sa bude konať na bratislavskom Námestí Milana Rastislava Štefánika pred novou budovou Slovenského národného divadla od soboty 22. augusta do nedele 30. augusta. Program štartuje vždy o 19:00 a je do neho zaradených deväť slovenských filmov. Na premietaní niektorých z nich sa zúčastnia aj samotní tvorcovia a herci. Moderátorkou a sprievodkyňou filmových večerov bude Vera Wisterová.

Kino pod hviezdami počas prvého víkendu slávnostne otvoria dvaja významní predstavitelia slovenského filmu. Prvou snímkou, ktorú si budú môcť diváci v sobotu večer pozrieť, je Všetko, čo mám rád od Martina Šulíka. Režisér a bývalý prezident Slovenskej filmovej a televíznej akadémie ju príde uviesť osobne a zároveň porozpráva o svojom novom filme Muž so zajačími ušami, ktorý vzniká v koprodukcii RTVS a bude v kinách na jeseň tohto roka. Nedeľný večer bude patriť dielu režiséra Juraja Herza Sladké hry minulého leta s Janou Plichtovou, Františkom Veleckým, Milanom Lasicom a Júliusom Satinským. Uznávaný humorista, herec a spisovateľ Milan Lasica sa zúčastní ako hosť a zároveň projekt slávnostne otvorí za hudobného sprievodu virtuózneho sláčikového kvarteta Pavel Bogacz Quartet.

milan lasica

Tohtoročné oslavy filmu a umenia vyvrcholia odovzdávaním národných filmových cien Slnko v sieti, z ktorého RTVS 9. septembra na Jednotke prinesie priamy prenos. „Pri príležitosti jubilejného 10. ročníka Slnka v sieti sme rozmýšľali, ako dostať slovenský film bližšie k ľuďom. Naším cieľom je odohrať deväť slovenských filmov, ktoré sa za posledné desaťročia na Slovensku nakrútili. Vytvoriť akúsi „obývačku" na námestí pod hviezdami a vybrať filmy s ohľadom na prostredie, ktoré by divákom spríjemnili letné večery," dodáva Agata Jeleneková, výkonná riaditeľka SFTA.

Program Kina pod hviezdami:

22.8. - Všetko čo mám rád - réžia Martin Šulík

23.8. - Sladké hry minulého leta - Juraj Herz

24.8. - Lóve - Jakub Kroner

25.8. - Na krásnom modrom Dunaji - Štefan Semjan

26.8. - Rabaka - Dušan Rapoš

27.8. - Kandidát - Jonáš Karásek

28.8. - Fontána pre Zuzanu - Dušan Rapoš

29.8. - Tigre v meste - Juraj Krasnohorský

30.8. - Sedím si na konári a je mi dobre - Juraj Jakubisko

(info: SFTA, foto: TASR, SFTA)

Živé vysielanie ??:??

Televízia