Úvod Novinky Filmy a seriály
Nahliadnite do zákulisia natáčania rozprávky Zakliata jaskyňa
Nahliadnite do zákulisia natáčania rozprávky Zakliata jaskyňa

Nahliadnite do zákulisia natáčania rozprávky Zakliata jaskyňa

Rozprávka, ktorej koproducentom je aj RTVS, prichádza do kín na Deň detí. Pozrite si, čo o nej povedali herci.

Veľkovýpravná slovensko-česká filmová rozprávka Zakliata jaskyňa sa po náročnom období nakrúcania dočká už o pár dní uvedenia do kín.

Rozprávka je inšpirovaná klasickými slovenskými rozprávkami a do kín prichádza ako darček k Medzinárodnému dňu detí - 1. júna.

Predpremiéry v sieti kín budú len v tento deň za špeciálne zvýhodnené vstupné pre detských aj dospelých divákov.

Pozrite si, čo o rozprávke a jej nakrúcaní povedali herci:


Po trileroch rozprávka

Za rozprávkou Zakliata jaskyňa stojí Mariana Čengel Solčanská, jedna z najúspešnejších slovenských režisérok a scenáristiek súčasnosti. 

Jej autorské dielo vzniklo po dvoch politických trileroch Únos a Sviňa, a nakrúcanie rozprávky bolo pre ňu aj pre štáb náročnou, ale veľmi príjemnou prácou.

V rozprávke máte možnosť definovať svoj názor výtvarne. Žáner je posvätný, nie je možné ho ohýbať, deti sú na to veľmi citlivé. Čo môžete urobiť naozaj do dôsledkov, to je ten výtvarný rámec - spôsob a kompozícia obrazov, spôsob svietenia, to, ako radíte za sebou zábery a čo všetko obsahujú… Je to krásna práca,“ hovorí režisérka (na snímke nižšie).

Režisérka rozprávky Zakliata jaskyňa Mariana Cengel Solcanska

Práve výtvarné spracovanie a výpravnosť príbehu robia zo Zakliatej jaskyne filmovú udalosť najbližších mesiacov. Podľa producentov nejde ani tak o klasickú rozprávku, ale obsahuje aj prvky fantasy.

Ukazuje množstvo prekvapivých zvratov, je obrazovo atraktívna a v každom momente vťahuje diváka do deja.

Výpravnosť deja podčiarkujú nádherné prírodné scenérie, premyslené historické kostýmy a aj hudba z pera Ľubice Čekovskej, ktorú nahral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu.

Inšpiráciu čerpala režisérka z klasických slovenských rozprávok ako Soľ nad zlato alebo Mahuliena, zlatá panna. Súčasťou príbehu je prirodzene téma dobra a zla a nechýbajú ani zázraky.

"Dobro, krása a láska by mali víťaziť nad zlom a nenávisťou. Rozprávky sú o nádeji, že sa všetko dobre skončí. A, samozrejme, zázraky. Je to môj prvý film, v ktorom sa dejú zázraky a nadprirodzené javy a aj to je nám veľmi vlastné,“ vysvetľuje Solčanská.

Zakliata jaskyňa vznikla za náročných podmienok počas uplynulého roka, keď produkciu viackrát prerušila pandémia.

Nakrúcanie trvalo celkovo 39 dní počas štyroch ročných období vo viacerých lokalitách na Slovensku, v Českej republike aj v Maďarsku.

Herecké obsadenie sľubuje skvelý divácky zážitok

Herci museli zvládnuť množstvo náročných kúskov - od cvalu na koňoch, cez zábery historického šermu, pád do priepasti alebo zlaňovanie, a výzvou bola aj práca so zvieracími hercami.

Táňa Pauhofová v Súľoských skalách v rozprávke Zakliata jaskyňa

Príbeh o Zakliatej jaskyni stvárnili začínajúci aj skúsení herci. Svoju prvú filmovú príležitosť v ňom dostala Martina Zábranská, ďalšiu mladú herečku Petru Dubayovú si režisérka so sebou „priniesla“ z trileru Sviňa, spolu s obľúbeným Markom Igondom.

Toho na príbehu oslovil najmä fakt, že ide o originálne dielo: „Vždy, ak ide o autorské dielo, je pre mňa spolupráca konkrétnejšia, presnejšia, hlbšia. Čiže príbehovo vytvárate nielen to, čo je na papieri.“

Slovenskému obsadeniu triumfuje Tatiana Pauhofová, ktorá si v rozprávke zahrala zápornú postavu zlej kráľovnej.

„Zbožňujem rozprávky a veľmi ma zaujala možnosť zahrať si zloducha. Berta je protipól všetkého dobrého, čo máme radi. Ambiciózna, neempatická, chladná a krutá macocha a kráľovná, ktorú vedie iba túžba po moci a majetku," uviedla herečka.

Zakliata jaskyna - herci Zabranska a Igonda

Prvá s ukrajinským dabingom

Vo filme si zahrali aj osobnosti zo zahraničia. Spolu s českými hercami Karlom Dobrým, Ondřejom Krausom a Dominickom Benediktom sa predstavil aj srbský herec Predrag Bjelac známy zo série Harry Potter.

Rozprávka bude uvedená v troch jazykových verziách – v slovenskej, maďarskej a ukrajinskej - je prvou rozprávkou s ukrajinským dabingom u nás.

Zakliata jaskyňa vznikla v koprodukcii RTVS.

Galéria

Zakliata jaskyňa a herci Marko Igonda a Martina Zábranská Zakliata jaskyna - herečka Martina Zabranska Zakliata jaskyňa - lokácia Súľovské skaly Zakliata jaskyna - v rozprávke hrá aj Martina Zábranská Martina Zábranská, Karel Dobrý, Mariana Čengel Solčanská vo Vychylovke pri natáčaní Zakliatej jaskyne Princovia Ondřej Kraus a Dominick Benedikt v rozprávke Zakliata jaskyňa
FOTO: GARFIELD FILM

Živé vysielanie ??:??

Televízia