Úvod Novinky Tipy z programu
Pojme 25-tisíc ľudí. Podzemná bazilika v Lurdoch je jedinečná
Pojme 25-tisíc ľudí. Podzemná bazilika v Lurdoch je jedinečná

Pojme 25-tisíc ľudí. Podzemná bazilika v Lurdoch je jedinečná

Panna Mária sa v Lurdoch prvýkrát zjavila v roku 1958.

Písal sa 11. február 1858 a 14-ročná Bernadette Soubirousová išla spolu so sestrou Toinette a priateľkou Jeanne Abadieovou zbierať drevo a chcela prejsť cez rieku Gave. Bernadette sa v tento deň prvýkrát zjavila v juhofrancúzskom meste Lurdy Panna Mária. Následne sa tak stalo ešte 17-krát. Pri zjavení z 25. februára Matka Božia Bernadette povedala, aby začala pri mieste zjavenia kopať. Vytryskol tam prameň vody, ktorý v jednom z najznámejších rímskokatolíckych pútnických miest na svete tečie dodnes a údajne má zázračné účinky.

LurdyVeriaca sa modlí pred svätyňou v Lurdoch.

A práve okolie Baziliky nepoškvrneného počatia, ktorú dokončili v roku 1876 a aj podzemná Bazilika sv. Pia X. budú témou dokumentárneho cyklu Legendárne megastavby, ktorého prvú časť vysielame na Dvojke v utorok 24. novembra o 20:10.

Zjavenie v Lurdoch cirkev uznala už 18. januára 1862. Bernadettu vyhlásili za blahoslavenú v roku 1925 a za svätú v roku 1933 pápežom Piom XI. A práve 11. februára vyhlásil v roku 1992 vtedajší pápež Ján Pavol II. za Svetový deň chorých.

Bazilika nepoškvrneného počatiaBazilika nepoškvrneného počatia počas záplav v roku 2012.

Podzemnú Baziliku svätého Pia X. stavali od roku 1950 sedem rokov. Dokončenie bolo naplánované na 100. výročie prvého zjavenia Panny Márie v Lurdoch. Napokon sa baziliku podarilo vysvätiť až 25. marca 1958, keď jej požehnal nuncius Angelo Roncalli, neskorší pápež Ján XXIII. Stavba bola od začiatku považovaná za kontroverznú. Na tie časy išlo o mimoriadne nadčasovú stavbu, ktorá je takmer celá pod zemou a základným prvkom nie je drevo alebo kameň, ako bolo zvykom pri iných cirkevných stavbách do tej doby, ale betón. Náklady na jej výstavbu dosiahli 5,6 milióna dolárov, čo by v roku 2020 predstavovalo po zohľadnení inflácie približne 60 miliónov.

Bazilika sv. Pia XInteriér Baziliky sv. Pia X.

Bazilika má rozlohu približne 12 000 m² a tvar oválu s dĺžkou 191 a šírkou 61 metrov. Zdobí ju 39 sôch svätých a tiež 52 drahokamov. Pojme až 25-tisíc veriacich a patrí tak medzi najväčšie cirkevné stavby sveta. Najväčšia bazilika sveta, Svätého Petra vo Vatikáne má kapacitu 60-tisíc ľudí.

LurdyV Lurdoch v roku 2018 štartovala 19. etapa Tour de France. Talianski cyklisti Oliveiro Troia a Marco Marcato si prišli pred štartom po požehnanie.

(foto: AP, info: TASR, lourdes.com)

Živé vysielanie ??:??

Televízia