Úvod Novinky Tipy z programu
Odhaľte Konštantínov tajný kód v unikátnom dokumente
Odhaľte Konštantínov tajný kód v unikátnom dokumente

Odhaľte Konštantínov tajný kód v unikátnom dokumente

Celovečerný film s prvkami dokudrámy odkryje 1 000 rokov zamlčané dejiny Slovákov.

Konštantínov tajný kód je príbehom najstaršej slovenskej veľbásne s názvom Proglas, ktorá oslavuje písmo i Sväté Písmo, ktoré boli dané a zverené našim predkom – Slovenom.

Na tisíc rokov sa však stratila a úplne vybledla nielen z vedomia Slovenov, ale i Slovanov vôbec.

Tajný kód

Po jej znovuobjavení v 19. storočí o nej jazykovedci zistili dôležité fakty, ktoré jej prinavrátili literárny status, aký si zaslúži.

Analyzujú otázky typu: „Kto je autorom Proglasu, akým písmom bol napísaný a komu bol určený?“, ale odkrývajú aj významný odkaz, pomyselný tajný kód, ktorý autor umne zašifroval do básne nielen prostredníctvom výtvarne neobyčajného písma, ktoré sám vynašiel.

Dokumentárny film obsahuje aj inscenované obrazy znázorňujúce stredovekú školu pôsobiacu v priestoroch chrámu, ktorý stál na Devíne, a ktorého existenciu preukázal archeologický výskum.

Odkaz Konštantína a Metoda

Školu založili a viedli vierozvestci Konštantín – Filozof s Metodom, ktorí na naše územie prišli na pozvanie moravského kniežaťa Rastislava. Pre našich predkov vytvorili písmo a preložili doň Štvoroevanjelium, ktoré sa začína Proglasom.

Presadili používanie staroslovenčiny ako štvrtého liturgického jazyka, čím Slovenov postavili na úroveň ostatných európskych národov.

Film sa nakrúcal vo viacerých krajinách (Bulharsko, Česko, Chorvátsko, Macedónsko, Slovensko, Srbsko, Taliansko, Ukrajina) a RTVS ho uvedie v premiére na Sviatok sv. Cyrila a Metoda, v utorok 5. júla o 20.10 h na Dvojke. 25 50 75 90

Galéria

Konštantínov tajný kód1.jpg Konštantínov tajný kód.jpg Záber z dokumentu Koštantínov tajný kód.jpg Dokument Konštantínov tajný kód
Foto: RTVS

Živé vysielanie ??:??

Televízia