O pretekoch

História

Tour de France sú najprestížnejšími cyklistickými pretekmi na svete. Od roku 1903 sa konajú každoročne až dodnes. Program prerušili len v dvoch prípadoch a to v období prvej a druhej svetovej vojny. Spočiatku však nešlo o tak prestížne podujatie, akým je dnes. Pôvodne bola Tour de France propagačnými pretekmi periodika L´Auto, čo bol predchodca dnešného l´Equipe.

Preteky mali byť konkurenciou pre ďalšie cyklistické podujatia ako Paríž-Brest a späť sponzorované novinami L´Petit a Bordeaux-Paríž pod novinami Le Vélo. Začiatkom 20. storočia bolo totiž vo Francúzsku trendom, že vydavateľstvá sponzorovali cyklistické podujatia.

Tieto inštitúcie hľadali počas letnej uhorkovej sezóny štipľavé príbehy do novín. Náročné cyklistické preteky to mali zabezpečiť. Tour de France pritom financoval vydavateľ L´Auto Henry Desgrange.

Tour de France naživo

Etapy a trate

Tour de France boli spočiatku vytrvalostnými pretekmi. Cyklisti nesmeli využívať ani cudziu pomoc a často spávali po okraji trate. Dnes je už Tour de France etapovým podujatím, pričom každá etapa trvá jeden deň.

Väčšina z nich vedie cez Francúzsko, no preteky neraz zavítajú aj do okolitých krajín ako Taliansko, Švajčiarsko, Španielsko, Belgicko, Luxmebursko či Nemecko.

Tour de France občas prechádza aj cez krajiny, ktoré nesusedia s Francúzskom. Samotné preteky sú najnáročnejšou cyklistickou súťažou a víťazi sa považujú za najlepších jazdcov sveta.

Dôvodom sú práve samotné etapy. Pretekári totiž musia zvládnuť rovinaté či kopcovité trate, ktoré sú doplnené časovkami jednotlivcov alebo tímov. Najprestížnejšia je posledná etapa, ktorá končí na parížskom bulvári Champs-Elysées.

Preteky trvajú tri týždne s dvomi voľnými dňami a konajú sa prevažne počas horúcich júlových dní.