Úvod Novinky Filmy a seriály
Mimi a Líza znova hviezdami. Porota ocenila aj ďalšie dva filmy RTVS
Mimi a Líza znova hviezdami. Porota ocenila aj ďalšie dva filmy RTVS

Mimi a Líza znova hviezdami. Porota ocenila aj ďalšie dva filmy RTVS

Obľúbený detský seriál získal cenu na 16.ročníku Bienále animácie Bratislava. Ktoré ďalšie diela z koprodukcie RTVS sú medzi víťazmi?

16. ročník Bienále animácie Bratislava (BAB) má svojich víťazov. Tento najstarší festival svojho druhu na Slovensku otvára svoje brány už viac ako 30 rokov a pravidelne prináša kvalitnú animovanú tvorbu z celého sveta.

Medzinárodná porota, výkonný výbor festivalu, Literárny fond, detská porota a platforma DAFilms udelili ceny najlepším animovaným filmom, tvorcom či osobnostiam.

Medzi ocenenými sú aj tri filmy z koprodukcie RTVS.

Cena Sv. Vojtecha bola udelená filmu Bolo raz jedno more (Once There Was a Sea) od slovenskej režisérky a animátorky Joanny Kozuch.

Bolo raz jedno more - animovaný film na Dvojke.png

Film je znepokojujúcim dokumentaristickým posolstvom z popraskaných planín Aralského jazera a umeleckým záznamom pomaly vysychajúcich životov ľudí, ktorí sa po ňom kedysi plavili. Autorka sa inšpirovala miestom na hraniciach Kazachstanu a Uzbekistanu, príbehmi a osudmi ľudí, s ktorými sa stretla pri objavovaní katastrofy Aralského jazera.

Literárny fond udelil cenu Vande Raýmanovej za epizódu Záhrada zo seriálu Drobci. Film má ambíciu tlmočiť hodnotný obsah najmenšiemu divákovi, tému priateľstva, lásky k prírode a tolerancie ku všetkému živému.

Platforma DAFilms, ktorá priniesla počas festivalu súťažné filmy do online priestoru, udelila cenu na základe diváckeho hlasovania slovenskému filmu Záhrada zo seriálu Mimi a Líza (Mimi and Lisa - The Garden) Kataríny Kerekesovej a Ivany Šebestovej.

Prehľad všetkých ocenení BAB 2022:

 • Cena Viktora Kubala za najlepší krátky animovaný film – Babkin sexuálny život (Granny´s Sexual Life) – Urška Djukić, Émilie Pigeard, Slovinsko
 • Cena Sv. Vojtecha pre režiséra animovaného filmu z krajín V4 – Bolo raz jedno more (Once There Was a Sea) – Joanna Kozuch, Slovensko
 • Cena UNICEF za film s posolstvom OSN – Veľkonočné vajíčka (Easter Eggs) – Nicolas Keppens, Belgicko
 • Cena ECFA režisérovi animovaného filmu za najlepší európsky krátky film – Zuza v záhrade (Suzie in the Garden) – Lucie Sunková, Česká republika
 • Čestné uznanie – V hornej izbe (In The Upper Room) – Alexander Gratzer, Rakúsko  a Čierna Šmykľavka (Black Slide) – Uri Lotan, Izrael
 • Cena Literárneho fondu najlepšiemu slovenskému tvorcovi – Vanda Raýmanová, Drobci – epizóda Záhrada
 • Cena detského diváka za najlepší film – Jesenný pád (The Fall) – Desirae Witte, Kanada
 • Čestné uznanie detskej poroty – Pierko Kiki – Julie Rembauville, Francúzsko
 • Cena Junior pre detského tvorcu animovaného filmu od 365.bank – Zlatokopi (Gold Diggers) – Roko Damiani, Chorvátsko
 • Čestné uznanie JUNIOR – Vikingské zlato (Viking´s Gold) – Kids´n Tricks
 • Cena Prix Klingsor za celoživotnú tvorbu zameranú na deti – Koji Yamamura (Japonsko)
 • Čestná medaila Albína Brunovského za výrazný prínos v oblasti animovaného filmu – režisér a animátor Hisko Hulsing (Holandsko)
 • Čestná medaila Albína Brunovského za výrazný prínos v oblasti animovaného filmu – pedagogička a strihačka Eva Gubčová (Slovensko)
 • Cena DAFilms – Záhrada zo seriálu Mimi a Líza (Mimi and Lisa - The Garden), Katarína Kerekesová, Ivana Šebestová, Slovensko

Tohtoročný festival sa konal od 3. do 9. októbra 2022, do súťaže sa prihlásilo viac ako 1700 filmov z 97 krajín sveta. Do finálneho súťažného výberu postúpilo 91 filmov.

Medzinárodná porota pracovala v zložení – Julia Ocker (DE), Martin Smatana (SK), Géza M. Tóth (HU), Patrik Pašš (SK), Ľudmila Cviková (SK) a Ditte Lundsgaard Nielsen (DK).

25 50 75 90
Zdroj: RTVS

Živé vysielanie ??:??

Televízia