Úvod Novinky Filmy a seriály
Skvelá správa! Bojovať o Európske filmové ceny budú aj Piargy
Skvelá správa! Bojovať o Európske filmové ceny budú aj Piargy

Skvelá správa! Bojovať o Európske filmové ceny budú aj Piargy

Prestížne ocenenie môžu získať aj ďalšie snímky z koprodukcie RTVS.

Prezídium Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA) vybralo kandidátov, ktorých odporúča na Európske filmové ceny, každoročne udeľované Európskou filmovou akadémiou.

Spomedzi slovenských majoritných hraných filmov navrhuje Obeť režiséra Michala Blaška, Svetlonoc Terezy Nvotovej, Mimi Miry Fornayovej a Piargy Iva Trajkova.

Obeť

Obeť – príbeh matky, ktorá sa domáha spravodlivosti, no čelí diskriminácii, nacionalizmu a predsudkom, je pre režiséra Michala Blaška celovečerným debutom.

Film mal svetovú premiéru na 79. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach. Od svojho uvedenia získal nomináciu a dve Ceny českej filmovej kritiky, štyri 4 nominácie na Českého leva a Slnko v sieti.

Ocenenia Slnko v sieti si tvorcovia Obete prevzali v kategóriách Najlepšia réžia a Najlepší film.

Svetlonoc

Mysteriózna dráma režisérky Terezy Nvotovej je príbehom mladej ženy Šarloty, ktorá sa vracia do rodnej horskej dediny a hľadá tam odpovede na nezodpovedané otázky o svojom problémovom detstve.

Svetlonoc ocenila porota súťažnej sekcie Súčasná kinematografia (Cineasti del presente) na filmovom festivale vo švajčiarskom Locarne. Snímka získala cenu Zlatý leopard za najlepší film a tri ceny si odniesla aj z 55. ročníka Sitges Film Festivalu.

Český lev nominoval Svetlonoc v ôsmich kategóriách, Slnko v sieti v deviatich, z ktorých si tvorcovia odniesli cenu Najlepšia filmová hudba.

Mimi, film

Štvrtý celovečerný hraný film režisérky Miry Fornayovej Mimi získal počas svetovej premiéry na Medzinárodnom filmovom festivale Berlinale ocenenie Grand Prix v kategórii Generation Kplus za najlepší film.

Piargy ovládli aj ocenenia Slnko v sieti

Snímka rozpráva príbeh sedemročnej Romy, ktorá hľadá svoju stratenú andulku Mimi. Jej odhodlanie nájsť Mimi vedie Romy cez prastarý dunajský les, kde stretáva postavy s ich vlastnými príbehmi. Milovanú Mimi síce stratila, no nájde oveľa viac.

Od svojho uvedenia na filmovom festivale Cinematik v Piešťanoch získal film Iva Trajkova Piargy už vyše 100 cien.

Piargy, film

Zaujal poroty na filmových festivaloch v Los Angeles, Bruseli, Montreale, Paríži, Londýne, Ríme, Macedónsku, Bulharsku, Indii, New Yorku, Miláne, Hollywoode, Amsterdame či vo Florencii.

Tvorcovia snímky sa najnovšie na Slovensko vrátili z medzinárodného filmového festivalu v Grécku, kde si prevzali tri ocenenia, a ďalšie tri získali počas londýnskeho Breaking – TV Film Festivalu.

Piargy triumfovali aj počas slávnostného vyhlasovania národných filmových cien Slnko v sieti, kde boli nominované až v 16 kategóriách, z ktorých získali 11 ocenení, a navyše aj divácku cenu.

25 50 75 90
Zdroj foto: Cinemart

Živé vysielanie ??:??

Televízia