Úvod Novinky Osobnosti
Matej Landl má 60 rokov. Obdivuje herecké umenie Delona aj Kronera
Matej Landl má 60 rokov. Obdivuje herecké umenie Delona aj Kronera

Matej Landl má 60 rokov. Obdivuje herecké umenie Delona aj Kronera

Účinkoval vo viac ako 80 filmoch, v dabingu a v množstve seriálov už od detstva.

Prvou snímkou, v ktorej Matej Landl účinkoval, bol film Pacho, hybský zbojník.

Desaťročný na divadelných doskách

Landl-Lasica-TASR

Ako detský herec hral aj v ďalších známych filmoch a seriáloch ako Čenkovej deti (1975), Rachotilkovia (1977) alebo v už legendárnej 13 dielnej sérii Spadla z oblakov  (1978).

Nadaboval približne 300 filmov a svoj hlas prepožičal takým hviezdam ako Wesley Snipes, Kevin Spacey či Alan Rickman, ktorý stvárnil čarodejníka Severusa Snapea v sérii filmov o Harry Potterovi.

Známy herec a dabér Matej Landl spomína:

„Zo zahraničných hercov mi boli v mladosti vzormi, keď vyberiem pár najdôležitejších Jean Gabin, Lino Ventura, Alain Delon či Jack Nicholson. Zo slovenských to bola celá plejáda bardov, ktorí už žiaľ nie sú medzi nami. Za všetkých by som vymenoval Ladislava Chudíka, Ctibora Filčíka či Jozefa Kronera.“

Matej Landl sa narodil 12. júna 1963 v Bratislave a má v pondelok 60 rokov. V prvej divadelnej hre Sicílska komédia v réžii Jozefa Pálku si už ako 10-ročný zahral spolu s mamou Evou Landlovou. Dovedna účinkoval vo viac ako 60 divadelných inscenáciách.

Matej-Eva-Landlovci-FB

Po boku našich hviezd

Ako herec Matej Landl povedal:

„Za najvýznamnejšie by som označil úplne moju prvú úvodnú rolu a to v Druceho hre Sviatosť najsvätejšia (1978) v réžii Vladimíra Strniska. To som mal 14 rokov. Hral som hlavnú postavu s Vladimírom Müllerom, Milanom Kňažkom a Ferkom Kovárom.“

Zahral si aj po boku Milana Lasicu a Júliusa Satinského v detskej komédii Nekonečná, nevystupovať (1978). Matej Landl vyštudoval Vysokú školu múzických umení v Bratislave.

V 80. rokoch 20. storočia bol členom Martinského divadla, kde ako mladý herec stvárnil mnoho krásnych divadelných postáv a stretol dobrých hercov:

„Obdobie v Martinskom divadle bolo spojené s množstvom inscenácií, ale za všetky vymenujem pre mňa najdôležitejšie a to bol Bál, s ktorým sme pochodili polovicu Európy a za ktoré som dostal aj ocenenie. A potom to bola Rózewiczova Pasca, kde som hral Franza Kafku. Obidve v réžii Romana Poláka.“


Od vzniku divadla Astorka - Korzo'90 je jeho stálym členom. Na jeho javisku stvárnil charakterové postavy v hrách Večierok, Meštiaci, Les, Historky z Viedenského lesa. Účinkoval v hrách Play Gorkiy alebo Letní hostia, Macocha, Klárine vzťahy a v hre Romana Olekšáka Smajlíci, ktorá získala prestížnu cenu Alfréda Radoka za pôvodnú divadelnú hru.

Matej-Landl-Dosky-Daniel-Veselský-TASR

Cena za Larryho

Veľký úspech mu priniesla rola Larryho v inscenácii britského dramatika Patricka Marbera s názvom Bližšie od teba, ktorú naštudovalo košické Štátne divadlo. Za herecký výkon v nej mu udelili ocenenie Dosky 2002 - cenu za najlepší mužský herecký výkon sezóny 2001/2002.

V rámci divadla Astorka Matej Landl podľa vlastných slov:

„Som doteraz odohral vyše 40 inscenácií, ale za všetky by som spomenul hru Proces - dramatizácia románu Franza Kafku v réžii Romana Poláka, kde som hral Jozefa K. Ďalej Incident v réžii Martina Hubu, Cyrano podľa Rostanda opäť v réžii Poláka, Kupec Benátsky, Macocha, či Mesiac na dedine, kde som hral Rakitina.“


Do povedomia divákov sa zapísal viacerými filmami ako Na krásnom modrom Dunaji (1994), Vášnivý bozk (1994), Zostane to medzi nami (2004), O dve slabiky pozadu (2004), Občiansky preukaz (2010), Mŕtvola musí zomrieť (2011), Vojtech (2015) či Amnestia (2019).

Nezabudnuteľné úlohy stvárnil aj v televíznych seriáloch. Medzi inými napríklad Ordinácia v ružovej záhrade (2007), Panelák (2008), Áno, miláčik (2008), Nesmrteľní (2010), Horná Dolná (od 2015) a aktuálne účinkuje v seriáli Dunaj, k vašim službám (2023).

Landl-chalupa-FB

Okrem toho je Landl obľúbeným dabingovým hercom, nahovoril postavy v zahraničných seriáloch Sila lásky, Zákon a poriadok či Sultán, ale dávnejšie nadaboval aj seriály ako Pobrežná hliadka, Doktorka Quinnová, Dallas, Sopranovci, Zúfalé manželky či Kriminálka Miami.

Z dabingov si ho pamätáme aj z populárneho seriálu Rodina Addamsovcov:

„Daboval som Gomeza. V seriáli Alf som daboval otca Willieho a množstvo ďalších.“

Herec je druhý raz ženatý a troch synov. Jeden z nich pracuje ako kameraman, druhý ako grafik a tretí, v súčasnosti ešte stredoškolák už koketuje s herectvom.

25 50 75 90
Zdroj: TASR

Živé vysielanie ??:??

Televízia