Nočná pyramída - hosť

Nočná talkshow Rádia Slovensko ponúka exkluzívne rozhovory so zaujímavými hosťami. Naši moderátori do štúdia pozývajú populárnych umelcov, významných vedcov, úspešných športovcov, lekárov, či pedagógov, s ktorými diskutujú na zábavné i vážne témy a odkrývajú podrobnosti z ich profesijného i osobného života.
O roku 2018 spravidla raz do mesiaca (v piatok) ponúka Rádio Slovensko historickú NP, ktorá je venovaná významný výročiam v našej novodobej histórii. Od februára 2023 sa relácia Veda SK stala súčasťou Nočnej pyramídy. Vedeckú Nočnú pyramídu moderuje Stanislav Ščepán, prináša diskusné fórum vždy dvoch špičkových vedeckých osobností na konkrétnu tému. Čiastočne polemické, vysvetľujúce a zasadené do širšieho kontextu a s presahom do viacerých vedných oblastí. Ambíciou tohto formátu Rádia Slovensko a SAV je vytvorenie priestoru na popularizáciu špičkových osobností SAV, na prezentáciu zaujímavých vedeckých tém a výsledkov výskumov v širšom spoločenskom kontexte. Vedecká NP je vo vysielaní Rádia Slovensko raz do mesiaca (každý štvrtý pondelok).

Vysiela sa: pondelok až piatok od 22:20 do 24:00
Popis epizódy
Juraj Tóth je astronóm a vysokoškolský učiteľ, z Fakulty matematiky a fyziky UK. Venuje sa predovšetkým pohybu telies, ktoré z vesmíru prenikajú do atmosféry Zeme. Je spoluautorom unikátneho systému na pozorovanie oblohy a určovanie dráh meteorov (AMOS). V prestížnom Minor Planet Center je zapísaný, ako objaviteľ a spoluobjaviteľ 16 planétiek a tiež našiel prvý úlomok prvého slovenského meteoritu s rodokmeňom "Košice". Okrem iných osobností Slovenska, po ktorých sú pomenované vesmírne objekty je jeden pomenovaný aj po Jurajovi Tóthovi. Porozprávame sa s ním o telesách na hviezdnej oblohe, spôsobe ich pozorovania i štúdia astronómie. Tiež o hrozbe, zo zrážky s telesom, ktoré by mohla ovplyvniť náš vývoj. Okrem toho samozrejme aj o voľnom čase, o záujmoch i o rodine, veď bratislavský rodák Juraj Tóth je ženatý a trojnásobný otec. Repríza relácie (25. 3. 2021). Moderuje: Ľudovít Jakubove. Tolkšou Nočná pyramída pripravuje RTVS - Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1.
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.

Archív - zvoľte dátum

 

Archív - zvoľte dátum

Reláciu najbližšie vysielame

  • Piatok 2.06. 22:19
  • Utorok 6.06. 22:19
  • Streda 7.06. 22:19
  • Štvrtok 8.06. 22:19
  • Piatok 9.06. 22:19
  • Pondelok 12.06. 22:19
  • Utorok 13.06. 22:19